Ocak Ayı – Kitap Yorumlarım

20170206_013132

KUMARBAZ    (Dostoyevski)

Künye:

Basım Tarihi: 1982

Basım evi: Remzi Kitabevi

Çevirmen: Nesrin ALTINOVA

Sayfa Sayısı: 195

Öncelikle kitap çokkkk akıcıydı. Elime alırken sıkılarak okumak zorunda kalacağımı düşünürken tam aksi çıktı ve sabahı ettim!!! Kitap bitmişti…

Kitap bir kumarbazın aşk hayatını ve iç hezeyanlarını konu alıyor gibi görünse de aslında kumar bağımlılarını küçümseyen topluma karşı bir savunması gibi sanki. Ya da bir eleştirisi. Kumarbazın kendisi kitabın sonuna doğru (bence) bağımlılığını öyle güzel anlatıyor ki; aşık olduğu kadının kalbini kazanma çabası uçuyor yerine kazandığı paraları getiren şansla kendini kaybediyor.  Elbette, tekrar beyni yerine oturuyor ama o anlık kendinden geçiş bile yeter bence.

Hım hım hımmm… Aslında beni en çok etkileyen bir karakter ve iki durum vardı:

  • Bayıldığım karakter : Babaanne. Çünkü çok dobra ve düz, saygın, bilge.
  • Babaannenin insan tahlilleri=İlveli Cilveli ama maskeli Sarı Çıyan gibileri için << Ah! Gözlerini indiriyor, cilveler yapıyor: İnsanın ne gibi bir kuşla karşı karşıya bulunduğu hemen belli oluyor: Sapına kadar oyuncu, ya da ona benzer bir şey bu>>
  • Babaannenin kumara “bir günde” bağlanıp yanında getirdiği tüm mal varlığını kaybettikten sonra gözterdiği açık yüreklilik ve bilgelik <<Şimdi artıkgençleri hafiflikle suçlamayacağım. Hatta şu sizin zavallı generali kınamaya çekineceğim. Tanrı, kendini beğenmişliği er geç cezalandırıyor>>

Gelelim notlandırmaya 🙂

Konu özgünlüğü ve kurgu = 5/5

Akıcılık = 5/5

Baskı Kalitesi = 5/5

Kitap Adı = 5/5

Kapak = 0/5

Toplam Puanı = 80

20170206_013050

SIFIR SAYI    (Umberto Eco)

Künye:

Basım Tarihi: 2015 (ilk baskı)

Basım evi: Doğan Kitap

Çevirmen: Eren Yücesan CENDEY

Sayfa Sayısı: 176

Öncelikle kitap akıcıydı. Bir gece de bitti. Umberto Eco’nun tasvirleri çok kuvvetlidir ancak bu kitapta insan tahlillerini çalakalem yazıp geçmiş gibi hissettim ben. Kitapta en çok üzerinde durulan şey İtalya siyasetinin yayın organlarıyla olan ilişkisi ve İtalya tarihinin etkileri. Ve tabi manyakça fikirler. Ama şöyle bir şey var ki bu bölümlerin üzerinde çok düşünüldüğü ve öyle kaleme alındığı, düzeltme üstüne düzeltme yiyerek anlatımda anlaşılırlığın sağlandığı açık.

Ah be Umberto Amcacım yaaa, azıcık da insan tahlillerine değinseydin ya… Kitaptaki tüm çalakalemliğine rağmen en sevdiğim yerler karakter tahliller ve ruh durumlarıydı. Siyasetten ve komplolardan bahsedilen ve uzuuuun uzun anlatılan İtalya tarihi sıktı beni… Ama Maia karakteri on numaraydı ve hislerime tercümandı: “benim gazetedeki önceki işim bunların yanında ne kadar da masummuş”.

Gelelim notlandırmaya 🙂

Konu özgünlüğü ve kurgu = 5/5

Akıcılık = 3/5

Baskı Kalitesi = 5/5

Kitap Adı = 5/5

Kapak = 5/5

Toplam Puanı = 92

20170206_012833

Akademinin Sefaleti Üzerine    (Strasbourg&Matthews)

Künye:

Basım Tarihi: 2016 (ilk basım)

Basım evi: Sub Yayınları

Çevirmen: Çağrı Barış KASAP

Sayfa Sayısı: 104

Allah’ımmmm!!! ZULÜMDÜ RESMEN ZULÜMM!!! Okumayın okutturmayın arkadaşlar!! Kendiyle çeliyor çoğu zaman ve sürekli olaylara tek taraflı bakıyor. Çok ağır bir siyaset kitabı ve ben siyasetten nefret ederim. Kitabın sürükleyici sayılabilecek tarafı eğitimle ilgili konuların ele alındığı bölümlerdi ancak o konuları da hep tek bir bakış açısından ele alması beni tatmin etmedi. Ayrıca kimi yerlerde hatalı tanımlamalar vardı, en basiti; eğitimin tanımını öğrenim tanımı olarak veriyordu kitap (!) Bre Azizim, madem makalelere dayanarak yazdın kitabı (hakikaten makalelerle desteklene desteklene yazılmış kitap) heh, madem makalelere dayanarak yazdın kitabı, ne diye eğitim ile ilgili makale okumadan dalarsın işin içine!!

Neyse  sevmediğim bir kitaptı, okurken çok zorlandım, hatta beynim kurud. Tabi bunda siyasi bilgimin yok denecek kadar az olması da sebep olabilir ama yine de okumazdım bu kitabı, aşırı yanlı çünkü.

Gelelim notlandırmaya 🙂

Konu özgünlüğü ve kurgu = 1/5

Akıcılık = 1/5

Baskı Kalitesi = 4/5

Kitap Adı = 5/5

Kapak = 5/5

Toplam Puanı = 64

20170206_012808

HÜKÜMDAR   (Niccolo Machiavelli)

Künye:

Basım Tarihi: 1998

Basım evi: Sosyal Yayınlar

Çevirmen: H. Kemal Karabulut

Sayfa Sayısı: 302

Ders ve iş yoğunluğundan epey elimde kaldı bu kitap. Halbuki ikinci okuyuşum bu. Kitap tam anlamıyla siyasetçilere reçete kıvamında. Ama dikkatle yorumlaya yorumlaya okursanız günlük yaşama ve insan ilişkilerine de uygulanabilecek bir kitap. Ne yazık ki zaten çoğu insan Machiavelli’nin öğütlerini daha bacak kadarken anasından babasından öğrendiği için çok da gerek yok onların okumasına. Ama siz de benim gibi saf saftiriklerdenseniz, okuyun ve özümseyin ve uygulayın ve pişman olmayın. Diyorum da, bizim gibilerde o kumaş yok maalesef.

Her neyse, konuya dönelim. Çoğu kişi Machiavelli’i ahlaksızlığı önermekle suçlar ama bence adam sadece insanın iç yüzünü ortaya koymaktan, bunu yaparken de lafı dolandırmadan dimdirekt söylemekten başka bir şey yapmıyor. Okuyunca ne demek istediğimi anlarsınız…

Kitabın sonundaki eklerde Machiavelli’in mektupları, ona yöneltilen eleştirel yazılar ve sözlük işime çok yaradı J Kitabı okumayı kolaylaştırdı.

UYARI!! Devlet yönetimi veya insan ilişkilerine meraklı değilseniz bu kitaptan uzak durun; aksi söz konusuysa bu kitaba gömülün J

Gelelim notlandırmaya 🙂

Konu özgünlüğü ve kurgu = 5/5

Akıcılık = 4/5

Baskı Kalitesi = 4/5

Kitap Adı = 5/5

Kapak = 5/5

Toplam Puanı = 92

20170206_012731

Berci Kristin Çöp Masalları    (Latife Tekin)

Künye:

Basım Tarihi: 1995

Basım evi: Metis

Sayfa Sayısı: 124

Hakikaten masal tadında bir kitap. Ama ana karakter diye bir şey yok, herkes ana karakter bu kitapta ve kitabın başındaki ana karakter kitabın sonunda yok, sürekli bir değişim var çünkü hikayeler öyle güzel geçişlerle bağlı ki zaten siz karakterleri unutup olaya odaklanıyorsunuz. Ana konu gecekondu mahallesinin kuruluşu ve modern mahalle haline geçişinin tarihi. Tamam, kabul ediyorum; yer yer çok sıkıldım… Hele şu çöp muhabbetinden gına geldi… Ama dayanınca hikaye akıp gitti. Önerir miyim? Hımm… Biraz iç karartıcı bir masal bu… Ama yine de “asiyim ben” modundaysanız, alın okuyun derim.

Gelelim notlandırmaya 🙂

Konu özgünlüğü ve kurgu = 3/5

Akıcılık = 3/5

Baskı Kalitesi = 3/5

Kitap Adı = 5/5

Kapak = 1/5

Toplam Puanı = 60

20170206_012718

CASUS    (Paulo Coelho)

Künye:

Basım Tarihi: 2016 (ilk basım)

Basım evi: Can Yayınları

Çevirmen: Emrah İmre

Sayfa Sayısı: 150

Mata Hari diye bir kadının gerçek yaşam öyküsü. İdamına kadar ele alınıyor konu… Çok dürüstçe… Kadının ahlaksız bir yaşam yaşadığını düşünsem de, dürüst, cesur ve çok güçlü olduğunu kabul ediyorum. Beş parasız şekilde, yabancı ülkeye gitme cesareti… Hiç tanımadığı bir ortamda bir ilki gerçekleştirme gücü… İşte tüm bunlar kitaptan aklımda kalanlar ve bana ilham verenler. Tabi daha bir çok şey var, idama bantsız gidişi, geçirdiği sinir krizleri, eşiyle bir kurtuluş umudu içinde evlenmesi, eşinden bıktığı için kızını terk etmesi, ülkelerin (dikkat edin, çoğul kullanıyorum) üst düzey yöneticileri ve askerleri ile cinsel ilişki içinde olması ve gelirinin çoğunu bu ilişkiye borçlu olması ve bundan gocunmaması, dansı sevmesi, … Ve üst düzey yöneticilerinin kendilerini aklayıp kurtama telaşesiyle bu kadıncağızın idame gönderilmesi… Sırf bu kadının açıklayacaklarından korktukları için… İşte böyle Azizim, okur musun okumaz mısın bilmiyorum ama çerezlik bir kitap olduğunu ve bir günde bitirilebileceğini söyleyebilirim.

Gelelim notlandırmaya 🙂

Konu özgünlüğü ve kurgu = 4/5

Akıcılık = 5/5

Baskı Kalitesi = 5/5

Kitap Adı = 2/5

Kapak = 5/5

Toplam Puanı = 84

İşte Ocak ayı raporum bu kadar. İnternetsizim SUPERONLINE’ın kalitesizliği yüzünden. Bu sebeple zar zor girebiliyorum buraya. En kısa zamanda görüşmek üzere 🙂

Kendine iyi bak yol arkadaşım. Zaman ne getirir ne götürür bilinmez, sen kalbini ve niyetini koru.

~ D@Di ~

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s